Firma Cognor S.A. przystąpiła do budowy zaawansowanej technologicznie walcowni w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się huta „Jedność”. Inwestycja, której koszt wyniesie około 800 milionów złotych, ma zakończyć się uruchomieniem walcowni w następnym roku, choć zatrudnianie pracowników przewidziane jest już na czerwiec.

Całkowita wartość projektu, który obejmuje nie tylko konstrukcję samej walcowni, ale również jej wyposażenie i uruchomienie, to właśnie 800 milionów złotych. Sam proces budowy rozpoczęła firma Strabag na przestrzeni 54 tysięcy metrów kwadratowych w Siemianowicach Śląskich latem 2023 roku. Ambicją inwestora jest stworzenie najbardziej nowoczesnej walcowni na terenie całej Europy.

Obecnie prace skupiają się na stanach surowych budynku. Jak poinformował Przemysław Osiewicz, dyrektor odpowiedzialny za budowę walcowni, podstawowe elementy konstrukcyjne są już gotowe, a instalacje obudów hal i dachu są w trakcie realizacji. Prace obejmują również fundamenty pod linię technologiczną oraz sieci zewnętrzne. Zgodnie z zapowiedziami, podczas pracy przewiduje się zredukowanie zużycia energii i gazu w nowym obiekcie.