W dniu dzisiejszym PKP Intercity ujawniło konkrety dotyczące nadchodzącego planu połączeń. Harmonogram, który zaczyna obowiązywać od 10 grudnia, wprowadza do obsługi miasta Katowice nową trasę do Berlina. Niemniej, informacje te nie są jednoznacznie pozytywne – Katowice zostaną pominięte przez cztery inne międzynarodowe pociągi.

Pociąg Intercity z nazwą Odra będzie kursował z Katowic do Berlina, pokonując tę trasę w czasie 7 godzin i 32 minut, zgodnie z nowym planem połączeń. Pociąg ten przejmie obowiązki nocnego pociągu NightJet, który do tej pory obsługiwał trasę Wiedeń – Berlin.

Według informacji podanych przez PKP Intercity, w nowym harmonogramie połączeń, na trasie do i z Katowic będzie funkcjonować 50 par pociągów. Z tego zestawu 46 par to połączenia całoroczne a 4 sezonowe. Dodatkowo, do stolicy kraju, Warszawy, z Katowic zaplanowano 16 par połączeń.

Jednym z nowych rozwiązań, które będą dostępne dla mieszkańców i gości Katowic, jest pociąg TLK Szczeliniec. Ten pociąg stworzy połączenie między Krakowem a Jelenią Górą. Również skład Intercity Morcinek zostanie przedłużony. Pociąg ten kursował wcześniej na trasie Lublin – Katowice, ale teraz będzie kontynuował podróż do Gliwic. Ponadto, wzrośnie częstotliwość obsługi przez skład IC Daszyński, który łączy Bielsko-Białą z Warszawą. W nadchodzącym rozkładzie, ten pociąg będzie funkcjonować również w weekendy, nie tylko jak dotychczas, w dni robocze.