Zastanawiacie się jak spędzić wolną chwilę w Siemianowicach Śląskich? To miasto oferuje wiele obiektów lub innych atrakcji, które warto zobaczyć.

Pałac Donnersmarcków

Zwany również Pałacem Mieroszewskich mieści się przy ulicy Chopina. Budowa pałacu została zainicjowana w XVII wieku przez ród Mieroszewskich herbu Ślepowron. W 1718 roku został sprzedany Julianie Maksymilianie Coob von Neyding, a po jej śmierci odziedziczył go Karol Henckel von Donnersmarck, baron i hrabia cesarstwa oraz wolny pan stanowy Bytomia.

Pałac Rheinbabenów

Tej budowli przypisuje się dwie daty powstania, 1836 rok i 1870 rok. Jest wpisany do rejestru zabytków. Tak jak w poprzednim przypadku, pałac ten pierwotnie był własnością Mieroszewskich. W 1741 roku Jan Krzysztof wydał swoją córkę za niemieckiego podporucznika z rodu Schwellengröbel i pałac przeszedł pod władanie tego rodu, a następnie Rheinbabenów.

Willa Fitznera

Wilhelm Fitzner był niemieckim przemysłowcem, który w XIX wieku przejął dwie fabryki po swoim ojcu. Willa powstała w 1859 roku, a 1883 została przebudowana. Obecnie jest to siedziba Siemianowickiego Centrum Kultury.

Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

Muzeum znajduje się w XVIII-wiecznym spichlerzu, w zespole pałacowo-parkowym. Odbywają się tam wystawy oraz seminaria i spotkania naukowo- oświatowe. Muzeum skupia się na historii Śląska i Siemianowic Śląskich.