„Korpus Wsparcia Seniorów” to program ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, który Siemianowice Śląskie właśnie realizuje. Odpowiedzialny za to jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Program ma na celu pomoc osobom po 65 roku życia, które mieszkają same lub z kimś, kto nie ma możliwości zapewnienia im wystarczającej opieki. Takie osoby zostaną wyposażone w specjalne „opaski bezpieczeństwa”. Szacuje się, że takie opaski otrzyma 120 mieszkańców Siemianowic Śląskich.

Działanie „opaski bezpieczeństwa”

Taka opaska z pewnością może uratować życie. Będzie ona połączona z całodobowym centrum teleopieki. Każda z opasek ma sygnał SOS, czyli przycisk bezpieczeństwa, czujnik upadku, czujnik zdjęcia opaski, GPS, funkcję komunikowania się centrum obsługi oraz funkcje, które monitorują podstawowe czynności życiowe.

Dwa moduły programu

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” składa się dwóch modułów, „opaski bezpieczeństwa” to moduł drugi. Pierwszy moduł skupiał się na pomocy wolontariuszy, którzy spędzali czas z osobami starszymi, robili zakupy, a także pomagali w umówieniu wizyty u lekarza.