W Siemianowicach funkcjonariusze używają rowerów jako środku transportu podczas pełnienia służby. Dzięki jednośladom są w stanie dotrzeć do miejsc, które nie są dostępne dla patrolu samochodowego, a zarazem poruszają się sprawniej niż pieszo. Funkcjonariusze na rowerach często można spotkać w parkach, na osiedlowych uliczkach, skwerach czy innych miejscach, do których trudno dotrzeć radiowozem.

Przyjęcie wiosny oznacza więcej policjantów na rowerach na siemianowickich ulicach. Rozpoczęcie sezonu rowerowego to nie tylko okazja dla mieszkańców miasta do cieszenia się atrakcjami miejskimi z siodła jednośladu, ale także dla patrolów rowerowych. Dzielnicowi, którzy patrolują swoje rejony służbowe na rowerach, są w stanie szybciej reagować i częściej kontrolować swoje obszary odpowiedzialności niż gdyby byli pieszo.

Dzielnicowi korzystający z jednośladów monitorują przestrzenie publiczne takie jak parki, ogrody działkowe czy place zabaw oraz miejsca wyłączone z ruchu kołowego. W ramach swojej służby sprawdzają zgłoszenia zarejestrowane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i kontrolują miejsca, w których najczęściej notowane są wykroczenia. Widok funkcjonariuszy poruszających się na rowerach jest pozytywnie odbierany przez mieszkańców miasta.

Służba na rowerze ma nie tylko pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w mieście, ale także korzystnie wpływa na kondycję fizyczną samych dzielnicowych. Oprócz tego, funkcjonariusze jeżdżący na rowerach promują aktywny tryb życia i jazdę na rowerze jako formę spędzania wolnego czasu.