Grzegorz Braun, polityk Konfederacji obecnie zawieszony w prawach posła, okazał publiczne poparcie dla Rafała Piecha, który jest prezydentem Siemianowic Śląskich. Według Brauna, łączy go z Piechem „wielka zbieżność poglądów”.

Rafał Piech sprawuje funkcję prezydenta Siemianowic Śląskich już przez dwie kadencje. W wyborach samorządowych 2014 roku wystąpił jako niezależny kandydat i uzyskał znaczące zwycięstwo z wynikiem niemal 65,5 proc. głosów, pokonując tym samym ówczesnego prezydenta miasta, Jacka Guzego.

W kolejnych wyborach w 2018 roku Piech ponownie starał się o urząd prezydenta miasta, reprezentując komitet Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic. Uzyskując imponujące poparcie na poziomie 83,6 proc., osiągnął drugi najlepszy wynik w kraju wśród kandydatów na prezydentów miast na prawach powiatu.

Piech jest szeroko rozpoznawalny dzięki założeniu partii o profilu prawicowo-katolickim, o nazwie Polska Jest Jedna. Partia ta, mimo dużej liczby sympatyków, nie zdobyła miejsc w parlamencie. Piech zwrócił na siebie uwagę także decyzją o oddaniu miasta pod opiekę Matki Boskiej oraz krytyką szczepionek przeciwko COVID-19.

W mediach ponownie zaczęło pojawiać się nazwisko Rafała Piecha dzięki wypowiedzi Grzegorza Brauna. W swojej wypowiedzi Braun podkreśla, że to właśnie zbieżność poglądów łączy go z Piechem.
Braun stwierdził: „To jest wielka zbieżność poglądów. Jest też zbieżność czasoprzestrzenna. Żyjemy w tym samym czasie, strasznym, w którym różne projekty z piekła rodem, pod różnymi flagami komuny – zielonej, tęczowej, różowej i jakiej tam jeszcze – są stręczone Polakom i wmuszane pod różnymi pretekstami: a to wojny, a to pandemii mniemanej. Trzeba temu sprostać, stawić czoła. Liczę na to, że będziemy stawiać czoła, my „normalni Polacy”, tworząc szerszy „front gaśnicowy” w opozycji do „zjednoczonego frontu chanukowego”.