Projekt „Dzień przyjaźni Polsko-Ukraińskiej” został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako część programu „Współkultura vol.3”. Siemianowickie Centrum Kultury pełniło rolę gospodarza tego wydarzenia, a projekt został zaprojektowany i zrealizowany przez mieszkanki Siemianowic Śląskich. Scenografią dla całego przedsięwzięcia był malowniczy Park Tradycji.

Tego dnia obecność siemianowickich służb mundurowych była nieoceniona. Dzięki ich zaangażowaniu, uczestnicy mogli zgłębić tematykę bezpieczeństwa, pojmowanego w szerokim kontekście.

W ramach spektaklu o nazwie „Dzień Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej”, siemianowiccy mundurowi również wnieśli swój wkład. Zarządzane przez Siemianowickie Centrum Kultury wydarzenie, zrodzone z kreatywności lokalnych mieszkanek, odbyło się 8 października. Scenerią było malownicze tło Parku Tradycji, który oferował liczne atrakcje dla uczestników.

Wśród dostępnych atrakcji znalazła się możliwość spróbowania kulinarnych specjałów z Ukrainy. Goście mieli również okazję zaopatrzyć się w regionalne produkty polskie i ukraińskie oraz rękodzieło dostępne na licznych stoiskach. Dzieci mogły skorzystać z zorganizowanych animacji i warsztatów, które cieszyły się także popularnością wśród dorosłych. Zabawa polegała na dekoracji pierników, a odważniejsi mogli spróbować swoich sił w malowaniu obrazu.