W ramach obchodów 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu organizuje cykl spotkań pod nazwą: “Niezłomne. Rozmowy z kobietami Stanu Wojennego”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do “Parku Tradycji” Siemianowickiego Centrum Kultury. Już w poniedziałek 13 grudnia o godzinie 18:00 w sali widowiskowej na pierwszym piętrze odbędzie się spotkanie z gośćmi.

Kto będzie gościem spotkania?

Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały 3 kobiety, które będą miały okazję podzielić się swoimi wspomnieniami z czasów Stanu Wojennego. Będzie to Bożena Olszewska, Zofia Brodzka i Barbara Kowalczyk. Dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie mogą pojawić się w Siemianowickim Centrum Kultury, zostanie puszczona transmisja online na Facebooku Archiwum Historii Mówionej.

Pani Bożena Olszewska była między innymi kolporterką niezależnych wydawnictw. W 1981 roku przebywała w opolskim Areszcie Śledczym, a później wielokrotnie ją przesłuchiwano. Po tych wydarzeniach zaczęła się mocno angażować w działalność podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Drugą bohaterką, z którą będzie można porozmawiać będzie Pani Zofia Brodzka. Była bardzo aktywną członkinią “Solidarności”. Niejednokrotnie brała udział w protestach w Katowicach i Sosnowcu. W kwietniu 1982 roku wywieziono ją do obozu internowania w Bytomiu Miechowicach. Mimo tego, że w lipcu tego samego roku zwolniono ją, to dopiero w 1987 roku mogła poczuć się bezpiecznie. Wcześniej prowadzono przeciwko niej działania operacyjne.

Ostatnia kobieta, która będzie miała okazję wystąpić podczas spotkania to Pani Barbara Kowalczyk. Pod koniec 1981 roku została współzałożycielką Konspiracyjnego Komitetu Oporu Uniwersytetu Śląskiego. W związku z tym brała udział w demonstracjach i zatrzymano ją w 1982 roku. Od maja internowano ją w Ośrodku Odosobnienia w Bytomiu-Miechowicach. Jeszcze w tym samym roku zwolniono ją, ale aż do 1990 roku prowadzono przeciwko niej sprawy operacyjne.

W Siemianowickim Centrum Kultury i na Facebooku będzie można posłuchać o tym, w jakich warunkach trzymane były kobiety i jak wyglądało ich życie po wyjściu na wolność. Serdecznie zapraszamy na 18:00.