Teatr Korez w Katowicach stał się areną finałowej gali regionalnej części Lodołamacze 2023 dnia 27 września 2023 roku. Była to osiemnasta odsłona tego wydarzenia, którego celem jest docenianie tych firm, instytucji i osób, które aktywnie działają na rzecz społeczności osób niepełnosprawnych.

Konkurs jest inicjatywą Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON), założonej przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Misją konkursu Lodołamacze jest promowanie zatrudnienia i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych. Celem jest zburzenie barier stereotypowych i uprzedzeń, które wiążą się z zatrudnieniem i integracją osób niepełnosprawnych, a także stworzenie im możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dodatkowo, dla pracodawców jest to zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Laureaci konkursu obejmowali przedstawicieli z czterech województw: świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego. W tym gronie znalazła się również firma z Siemianowic Śląskich – BDW Bogdan Seweryn, Damian Łączyński Spółka jawna, która została doceniona w kategorii Biznes Odpowiedzialny Społecznie- Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG).