Według rankingu stworzonego przez Krajowy Rejestr Długów, miasta Bytom i Świętochłowice zajmują miejsca drugie oraz trzecie wśród najbardziej zadłużonych miast w Polsce, które mają status powiatu. Natomiast na pierwszym miejscu, z wynikiem daleko wyprzedzającym resztę, znajduje się Wałbrzych. Średni dług na jednego mieszkańca tego miasta wynosi 23.7 tysiąca złotych.

Niechlubnym liderem rankingu jest dolnośląski Wałbrzych, dla którego średnie zadłużenie na głowę przekracza 23,7 tys. zł. Przeliczając tę kwotę na każdy tysiąc obywateli, otrzymujemy wartość bliską 4 milionów złotych. Ten wynik skutkuje także największym w kraju procentem dłużników – aż 16,67% mieszkańców Wałbrzycha zostało ujętych w Krajowym Rejestrze Długów.

Jak podkreśla prezes KRD Adam Łącki, to oznacza, że co szósty obywatel Wałbrzycha figuruje jako dłużnik w rejestrze. Dalej, w klasyfikacji najbardziej zadłużonych miast z prawami powiatu, znajdują się górnośląskie Bytom, Świętochłowice, Chorzów i Siemianowice Śląskie. W tych miastach, zadłużenie na tysiąc mieszkańców oscyluje w granicach od 2,4 do 2,8 miliona złotych.