W naszym regionie w ostatnim czasie spadł intensywny śnieg. Wielu z nas czekało na pierwsze płatki śniegu i możliwość ulepienia bałwana wraz z dziećmi. Należy jednak zwrócić uwagę, że niesie on wiele niebezpieczeństw. Szczególnie w sytuacjach kiedy nagromadzi się na dachach lub kiedy zamieni się w grubą warstwę lodu. Niekontrolowane przyrosty pokrywy śnieżnej mogą być groźne w skutkach.

Śnieg, który zalega na dachach obiektów budowlanych może stać się ciężki i w ten sposób niebezpieczny dla przechodzących obok nieruchomości ludzi, a także dla samego mienia. Pokrywa śnieżna może wpłynąć na statyczność konstrukcji. W związku z tym w przypadku niskich temperatur i dużych opadów śniegu należy zwrócić uwagę na zwisające z dachu sople lodu, lód oraz nawisy.

Ponadto wraz z rozporządzeniem nr 12/09 Wojewody Śląskiego z dnia 30 grudnia 2009 roku na zarządcach nieruchomości oraz właścicielach obiektów budowlanych spoczywa obowiązek usuwania śniegu z dachu budynków. W przypadku oceny niebezpieczeństwa właściciele lub zarządcy powinni podjąć niezwłoczne działania mające na celu zlikwidowanie występującego zagrożenia.