To już 15 edycja akcji “Seniorzy w akcji”. To właśnie dzięki temu projektowi możemy zobaczyć jak wiele robią seniorzy i jak bardzo angażują się w sprawy społeczne. Co roku pojawiają się inne tematy, które znajdują się na tapecie. W tym roku są one ściśle związane z wojną w Ukrainie. Z tego powodu najbardziej poszukiwane są projekty, które promują wielokulturowość i mają charakter antydyskryminacyjny. Oczywiście chodzi tutaj także o pomysły na wspieranie imigrantów albo organizowanie integracji z cudzoziemcami. Oprócz tego nigdy nie jest zbyt wiele projektów, które mają na celu pomoc osobom starszym, w tym także wsparcie technologiczne.

Kto może wziąć udział w akcji?

Przede wszystkim projekt “Seniorzy w akcji” przeznaczony jest właśnie dla osób starszych. Mowa tutaj o seniorach, którzy mają więcej niż 60 lat, lub o parach, w których jedna osoba jest młodsza przynajmniej o 25 lat. Dodatkowo seniorzy muszą współpracować z organizacjami pozarządowymi. Może to być Uniwersytet, jakaś fundacja lub Dom Kultury. To właśnie wspólnie z tą organizacją będą w późniejszych krokach realizować projekt. Poza wiekiem i współpracą ze stowarzyszeniem, konieczne jest posiadanie odpowiedniego pomysłu. Bez tego wzięcie udziału w akcji nie będzie możliwe.

Jak zapisać się do konkursu?

Zapisy do I etapu możliwe są do 15 kwietnia. W tym celu trzeba napisać list intencyjny. Trzeba w nim opisać swój pomysł i dodatkowo warto zawrzeć w nim przynajmniej kilka zdań o sobie, swoich zajęciach i hobby. Taki list należy przesłać za pomocą specjalnego formularza online na stronie internetowej Seniorzy w akcji.

Co można zyskać?

Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne, ale oprócz tego, będą realizowali swoje projekty. Nie będą jednak w tym sami. Otrzymają wsparcie ekspertów, będą mogli uczestniczyć w specjalnych warsztatach i konsultacjach. Cały konkurs będzie miał aż IV etapy, a realizacja zwycięskich projektów rozpocznie się dopiero we wrześniu tego roku i może potrwać aż do czerwca przyszłego roku. Nie ma ustalonych ścisłych ram czasowych, ale projekt powinien trwać przynajmniej 7 miesięcy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do pisania listów i brania udziału w tej wspaniałej akcji.