Pomnik „Górnicy” jest już po konserwacji. Nadal znajduje się w Parku Śląskim, jednak nie w tym samym miejscu co niegdyś.

Gdzie pierwotnie stał pomnik? Ile trwała i gdzie była wykonywana  konserwacja? Ile wyniósł koszt odnowienia pomnika?

Pomnik „Górnicy” kiedyś stał w pobliżu Stadionu Śląskiego. Istnieje od 1964 roku, a jej autorem jest Marian Wnuk. Rzeźba przedstawia dwóch górników w roboczych ubraniach, którzy idą obok siebie, choć  jeden z nich z pewnym wyprzedzeniem. U wyrzeźbionych górników, można dostrzec też charakterystyczne dla tego zawodu rzeczy, czyli na przykład górnicze lampy oraz ochrona na głowach mężczyzn, czyli kaski. Całość wyraża, ciężką pracę, jaką jest górnictwo.

Prace nad renowacją trwały około siedmiu miesięcy, a koszta wyniosły ponad 98 tysięcy złotych. Pomnik zmienił się pod względem technicznym oraz estetycznym. Dodatkowo odpowiednio go zabezpieczono z zewnątrz, aby uchronić przed ewentualnymi zniszczeniami. Firma, która odnawiała pomnik to: Okoń Leonarda Studio Artystyczno-Konserwatorskie z Bydgoszczy. Konserwacja miała miejsce tam, gdzie pierwotnie stał pomnik „Górnicy”, czyli nieopodal Stadionu Śląskiego, jednak teraz rzeźba ma swoje nowe miejsce, a mianowicie obok Promenady Jerzego Ziętka. Oficjalny odbiór prac konserwatorskich odbył kilka dni temu, a dokładnie 16 listopada tego roku.

Warto wspomnieć, że pomnik „Górnicy”, to kolejny odnowiony pomnik w Parku Śląskim. A ten, o którym mowa w tym właśnie artykule, znajduje się w Rejestrze Zabytków Ruchomych Województwa Śląskiego.